חפירות תל צפית

תל צפית (תל א-צאפי) הוא תל נישא, הממוקם בצפון מזרח פלשת, על גדתו הדרומית של נחל האלה (דרומית לקיבוץ כפר מנחם), במחצית הדרך בין ירושלים לאשקלון. התל, שהוא אחד מהגדולים מאתריה הקדומים של א"י, היה מיושב ברציפות מהתקופות הפרהיסטוריות ועד ימינו אנו. בתקופת המקרא כאן שכנה "גת פלשתים" (ולפניכן, "גת הכנענית"), אחת מחמשת ערי סרני הפלשתים, המוכרת היטב מסיפורים שונים במקרא.

בין השאר, גת היא עירם של גולית ואכיש, לכאן ברח דוד מפני שאול, וכן גת הייתה אחת התחנות בנדודי ארון הברית בפלשת. למעשה, גת נחשבת לעיר הפלשתית החשובה ביותר במקרא. יותר מאוחר, בתקופה הצלבנית, במאה ה-12 לספירה, הוקמה באתר מצודה (ה- Blanche Garde), אחת משרשת המצודות שהקימו הצלבנים סביב אשקלון הפאטימית. ללא שום ספק, אתר זה הוא אחת מאוצרותיה ההיסטוריים והארכיאולוגיים של א"י.

מאז 1996, בחסות המחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס) באוניברסיטת בר-אילן, ובהנהלתו של פרופ' אהרן מאיר, נערך פרוייקט ארכיאולוגי באתר. מפעל זה, שעתיד להמשך שנים רבות, שם לו למטרה לחקור את עברו של אתר מרתק זה לתקופותיו, תוך שימת דגש מיוחד על הממצאים מתקופת המקרא. מדי שנה משתתפים בפרוייקט מדענים, סטודנטים ומתנדבים מישראל ומכל העולם (יהודים ונוצרים, דתיים וחילונים, וכו'). במסגרת הפרוייקט אנו מנסים לשלב את חזית המחקר מבחינה ארכיאולוגית, הן מבחינה אנושית, והן מבחינה טכנולוגית.


אתר האינטרנט של החפירה

הפרוייקט הארכיאולוגי בתל צפית/גת  - 25 שנות מחקר