מטבעות בר כוכבא, שהוטבעו על מבטבעות רומאים קודמים

תאריך: 

======================================================================

שאלה: 

שלום רב, אני עוסק כעת בנושא מטבעות בר כוכבא, וברצוני לשאול:
כידוע רוב מוחלט של מטבעות בר כוכבא הוטבעו על גבי מטבעות רומאים קודמים, מה שמכונה טביעה משנית.
השאלה היא: מהי המטבע הרומאית (או מטבע ממטבעות הערים) המאוחרת ביותר שהשתמשו בה לצורך מטבעות בר כוכבא? לפי מה שהבנתי השתמשו גם במטבעות הדריאנוס, אך השאלה שלי היא מאיזו שנת הטבעה?
בייחוד היית שמח לדעת, מהי המטבע הרומאית המאוחרת ביותר עליה הוטבעו מטבעות שנה א' (לגאלת ישראל)? ומהי המטבע הרומאית המאוחרת ביותר עליה הוטבעו מטבעות שנה ב' (לחר ישראל)? ומהי המטבע הרומאית המאוחרת ביותר עליה הוטבעו מטבעות "לחרות ירושלם", חסרי התאריך, המיוחסים לשנה ג' למרד?
בתודה מראש.

======================================================================= 

 התשובה:

פרופ' בועז זיסו משיב:

כפי שאפשר לקרא במאמר שנכתב יחד עם פרופ' חנן אשל ז"ל.(להלן קישור למאמר) בעמ' 60, "אין בידינו נתונים על אודות יחסים כלכליים וקשרי מסחר במהלך המרד בין תושבי יהודה לבין תושבי אזורים מחוץ לשטח שבשליטת המורדים, ואף לא ידוע האם הייתה יהודה נתונה במצור כלכלי בעת ההיא. בחינת הרכבם של המטמונים מצביע על כך שלמדינת יהודה בשליטת בר כוכבא לא היו כנראה קשרים כלכליים עם השכנים. הממצא הנומיסמטי של רוב המטמונים מלמד על ניתוק כלכלי בכך שהמטבע הרומי המקורי המאוחר ביותר הוא משנת 132 לסה"נ. ראה כי לאחר פרוץ המרד כמעט לא הגיעו לידי מנהל בר כוכבא מטבעות רומיים המאוחרים משנת 132 לסה"נ."

 
 
 
 

בברכה, 

פרופ' בועז זיסו

המחלקה ללמודי א"י וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס), אוניברסיטת בר אילן